Nástroje pre uľahčenie prístupu

Sample ImageV obci už dlhé roky pôsobí Folklórna skupina klokočovských žien. FS bola založená v roku 1978 Anežkou Kapusňákovou, ktorá bola v tom čase vedúcou Miestneho kultúrneho strediska v Klokočove. Pôvodne skupinu tvorili členky: Anna Čuboňová, Veronika Fujaková, Anna Jančíková, Jozefína Janešíková, Mária Ježíková, Mária Kapusňáková, Štefánia Koniarová, Anna Korčeková, Mária Marejková, Anna Pavlíková, Žofia Stopková, Rozália Stopková a Rozália Šamajová. Skupina v tomto zložení pod vedením Mgr. Ladislava Kopeckého sa podieľala na vydaní gramoalbumu "Kysuce a terchovská dolina", venovaného bohatstvu a rozmanitosti ľudovej kultúry Slovenska. Gramoalbum bol vydaný pri príležitosti XX. Folklórneho festivalu v Ochodnici.

FS sa venovala najmä ľudovej tradícii v obci. Zúčastňovala sa rôznych kultúrnych a folklórnych podujatí, napr. Folklórneho festivalu v Detve, vo Vysokej nad Kysucou. Skupina v nasledujúcom zoskupení: Mária Kapusňáková, Jozefína Janešíková, Mária Ježíková, Štefánia Koniarová, Anna Čuboňová, Mária Čuboňová, Helena Machová, Štefánia Dubačová a deti: Jana Čuboňová, Lucia Dubačová a Radomír Čečotka sa pod vedením Mgr. Jozefa Zigmunda zúčastnili v roku 1992 XX. Folklórneho festivalu v Ochodnici so scénickou freskou "Láska, bieda a smiech Kysúc".Freska bola vytvorená z rozmanitých prejavov tradičnej ľudovej kultúry, jej premien a foriem. V programe boli znázornené aj rôzne zvyky z Klokočova, napr.: páračky peria, zdobenie veľkonočných kraslíc sitinou, vianočné a veľkonočné zvyky.

V roku 1992 Slovenská televízia B. Bystrica natočila s FS a deťmi z Klokočova folklórne pásmo o veľkonočných zvykoch v obci pod názvom "Košík plný krehkosti". Do roku 1989 FS vystupovala pri viacerých príležitostiach: uvítanie narodených detí do života, životné a pracovné jubileá, rôzne výročia, svadby a iné kultúrne podujatia v obci. Po roku 1989 sa skupina pravidelne zúčastňuje na "poslednej rozlúčke" a na sobášoch. Skupina v tomto období mala 14 členov: Helena Machová, Mária Šipulová, Anna Čuboňová, Mária Čuboňová, Mária Kapusňáková, Jozefa Janešíková, Štefánia Gachová, Štefánia Janešíková, Štefánia Dubačová, Mária Ježíková, Anna Chrenšťová, Terézia Papíková, Anna Stopková a Milan Kapusňák.

V súčasnosti (rok 2009) má Folklórna skupina Klokočov 11 členov: Anna Chrenšťová, Terézia Korduliaková, Štefánia Gachová, Štefánia Čuboňová, Jozefa Valčuhová, Štefánia Dubačová, Terézia Papíková, Anna Čuboňová, Helena Machová, Božena Olšovská, Milan Kapusniak.

Sample Image  
Sample Image 
Sample Image 
Sample Image 
Sample Image 
Sample Image 
Sample Image 
Sample Image
Sample Image
Sample Image

logo mojekysucelogo euroregionbeskydylogo eu fondyop kvalita ziv prostredia

eures logoarcha logologo snowparadiselogo rrakysucelogo sudopark