Nástroje pre uľahčenie prístupu

spoločná fotografia pri kaplnke na Bielom KrížiV nedeľu 10.11. usporiadal KST Klokočov, CVČ Klokočov a T.O. Svrčinovec výstup na Biely Kríž pod názvom: „Privítanie Martina na bielom koni“.

 


Toto turistické podujatie začína mať čoraz väčší kredit a masovosť v medzinárodnej beskydskej turistike. Tento ročník čo sa týka masovosti vyzeral byť ohrozený. Predpoveď počasia na tento deň bola viac ako nepriaznivá ,čo narobilo starosti hlavne usporiadateľom, ktorí podľa aktuálneho počasia zvolili výstupové trasy. Predpoveď chvala bohu nevyšla. Ráno prestalo pršať a dokonca prestalo aj fúkať. Počasie priam stvorené pre turistiku. Na trasu č. 1 sme nastupovali z Horních Hamrú – Grúň  a chatu Švárna Hanka na Biely Kríž. Kto si netrúfal, alebo sa chcel zúčastniť na Svätej omši si vybral trasu č 2. Po skončení omše sa autobusom presunuli do osady Vrch Predmier.

Tu nastúpili na žltú značku, ktorá ich priviedla až ku chate Súľov. Tu sa stretli obe skupiny ku ktorým sa pridali aj turisti z Čiech, ktorí väčšinou zvolili výstupovú trasu z Visalají. Po krátkom zvítaní sme spoločne odišli ku kaplnke tu viacerí turisti zapálili sviečku s prianím svojho osobného želania (vraj sa už viacerým splnilo), preto sa schodíky kaplnky rýchlo zaplnili horiacimi sviečkami. Po príhovore organizátorov a hostí sme sa spoločne pomodlili a vrátili sme sa späť do príjemne vykúrenej chaty Súľov. Tu bolo prichystané občerstvenie v podobe chleba s chutnou domácou pomazánkou. Výnimočne chutila aj mäsová kapustnica. Každý zo 123 účastníkov obdržal pamätný list. Štedrí organizátori obdarovali mnohých turistov upomienkovými darčekmi ako boli tričká a keramické zvončeky s logom kaplnky. Rozlúčili sme sa s turistami z Čiech a ponáhľali sme sa po žltej značke, aby sme zavidna prišli k autobusu ktorý nás čakal vo Vrch Predmieri.
Za všetkých účastníkov by som chcel poďakovať bratom Pavlovi a Jozefovi Polkovi s KST Klokočov a pánovi Ladislavovi Dorociakovi s CVČ Klokočov, ktorí si našli čas a prostriedky v tejto uponáhľanej dobe, aby nám spríjemnili dnešný deň.

Stano Mrázik

logo mojekysucelogo euroregionbeskydylogo eu fondyop kvalita ziv prostredia

eures logoarcha logologo snowparadiselogo rrakysucelogo sudopark