Česká správa sociálneho zabezpečenia v Prahe oznamuje, že po dobu trvania pandemickej situácie bude akceptovať Potvrdenie o žití i bez úradného overenia vlastnoručného podpisu dôchodcu.
Až do odvolania môžu klienti (dôchodcovia), vyplnené, s uvedeným dátumom a podpísané tlačivo Potvrdenie o žití poslať poštou alebo naskenovať (prípadne ofotografovať) a zaslať ČSSZ elektronicky, t.j. e-mailom na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., i bez zaručeného elektronického podpisu založeným na kvalifikovanom certifikáte pre elektronický podpis alebo kvalifikovaného elektronického podpisu.

 

Predpokladom pre zaslanie Potvrdenia o žití uvedeným spôsobom je skutočnosť, že dôchodca bývajúci v zahraničí nemá možnosť nechať si úradne overiť svoj vlastnoručný podpis na Potvrdení o žití, alebo nemôže odoslať Potvrdenie o žití prostredníctvom pošty a na Potvrdení o žití uvedie konkrétny dôvod súvisiaci s mimoriadnou situáciou, ktorá mu znemožnila zaslať Potvrdenie o žití s overeným podpisom v predpísanej forme. Týmito dôvodmi môžu byť napr.: uzatvorenie alebo obmedzenie príslušných inštitúcií, obecného úradu alebo poštových služieb z dôvodu núdzového stavu, alebo taktiež doporučenie vlády k obmedzeniu sociálnych kontaktov, ktoré sú nevyhnutné k izolácií rizikových skupín najmä seniorov a pod.

Informácie nájdete na webových stránkach ČSSZ:
https://www.cssz.cz/web/cz/-/vyplata-duchodu-do-zahranici-aktualni-informace-k-zasilani-tiskopisu-potvrzeni-o-ziti