V tomto bloku prinášame fotografie aj s krátkym popisom, aby najmä ľudia mimo obce Klokočov videli, ako to vyzeralo počas posledných dní roku 2005 a začiatkom roku 2006. Výška snehu je z fotografií viditeľná. Ospravedlňujeme sa za zníženú kvalitu fotografií, nakoľko skoro stále snežilo.
Tieto fotografie vznikli prevažne 31 decembra. Počas celého dňa takmer stále súvislo snežilo, počas posledných dvoch dní napadlo viac ako pol metra snehu. Výška snehu bola zrejmá už pri pohľade na turistický smerovník vo Vrchpredmieri. To, že som sa dostal do Vrchpredmiera, je vďaka vodičovi SAD, ktorý sa rozhodol, že po tankodrome medzi mestom Turzovka a Klokočovom sa pokúsi prejsť. Musím skonštatovať, že najlepšie bola odhrnutá, upravená a takmer rovná bola cesta z Klina do Vrchpredmiera. Keď som neskôr videl na ceste pracovať obecný traktor s frézou, tak som pochopil, komu za to môžem ďakovať.
 
Ráno vo Vrchpredmieri bolo čarokrásne, všetci lopatovali a snažili sa nájsť voľné miesto, kde by ešte mohli dať sneh, musel som uznať, že do za posledných pár dní, čo som tu bol pribudlo naozaj neúrekom.

Naproti obchodu je malý (na výšku cca 2 metový) železný skladík na propán-butánové fľaše. V toto ráno bol už skoro celý zasnežený.
 
Do obchodu sa ísť musí. Chodník bol samozrejme odhádzaný, výška snehu dosahovala takmer výšku dospelého človeka. To bol však ešte všetok sneh na strechách, miesto pre neho už ale nebolo.
 
Podarilo sa mi prísť ku tejto dreveničke ešte predtým, ako domáci vstali (nie je to chata, tu sa naozaj celoročne býva). Proste pre cudzích krásna romantika, snehu vyše okien, drevo... . Pre domácich, takmer polročná drina - dennodenne odhadzovať sneh, prešliapať chodník ku studni, urobiť chodník ku civilizácií... .
 
Aj mne sa po viac ako troch hodinách podarilo prebojovať sa až na Biely Kríž. Tu to vyzeralo už naozaj dosť kriticky. Zajtra (na Nový rok)budú chcieť mnohí ísť do svojich domovov a tak si začali hľadať a čistiť od snehu svoje autá. Jedno odhádzané vidíte, vedľa neho sú ďalšie, ešte pod snehovou perinou.
 
Návrat do centra Klokočova v poobedňajších hodinách. Idem sa pozrieť, či ešte niečo dnes pôjde do Turzovky. Vedel som, že počas dvoch dní cez Hlavice bol v polmetrovom snehu chodník pre peších. Cestárom sa asi nechcelo, lebo dva dni sa tu so svojimi strojmi na údržbu ciest ani neukázali. Ešteže prišli do Klokočova zo Žiliny s vyprosťovacím tankom a cestu prerazili. Zaujímalo by ma, koľko firma, ktorá údržbu má robiť, ale ju nerobila, zinkasovala financií z VÚC Žilina za údržbu počas týchto dní.
 
Tu je na zábere "Klokočovský čiarový kód". Slúži ako mierka výšky snehu. Takže ako je vidiť, je ho už dosť. A tak musela prísť aj "ťažká moderná technika".
 
Po niekoľkých dňoch sa situácia aj za pomoci techniky z juhu Slovenska čiastočne znormalizovala. Mohli sme si pozrieť, ako vyzerá technika, ktorá pravidelne (podľa evidenčného čísla BA ...) v našom hlavnom meste a okolí frézuje to množstvo snehu, ktoré tam pravidelne spadne. Ale je pravda, keby bolo na Kysuciach stále, tak sa určite nedožije takého vysokého veku, lebo by musela byť často (trúfam si povedať, že každoročne) v premanencii. Nuž čo, aspoň sme videli kvalitnú modernú frézu.

logo mojekysucelogo euroregionbeskydylogo eu fondyop kvalita ziv prostredia

eures logoarcha logologo snowparadiselogo rrakysucelogo sudopark