Sample ImageNa Kysuciach pozor na maškary. Pred Štedrým dňom chodia do domov hlučné maškary - hricovia. Oblečení v kožušinových vestách, ktoré zdobia krepové stuhy, na hlavách majú masky a na opaskoch "chraptoky" alebo zvonce, s ktorými robia veľký rámus. Na kysuckých dedinách sa ešte aj dnes zachovali zvyky predkov. Do domácnosti chodia betlehemci a hricovia. Chlapci v maskách naháňajú neposlušné dievčatá. "Je to taká tradícia, ktorá sa u nás na Kysuciach zachováva dodnes," opisuje vianočný zvyk kysucký hric vo Vychylovke. "Dievčatám pred Vianocami naženieme trochu strachu a tie, ktoré neposlúchajú, tie poberieme so sebou." Jeho slová potvrdila aj Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci. Hricovia chodili spolu s betlehemcami. Boli to traja chlapci, oblečení podobne ako traja králi, ibaže mali palice s plieškami - ozembuchy, ktorými si búchali do taktu piesní a na ramenách nosili betlehem. Chodili vinšovať z domu do domu.

"Všetko u nás je tak, ako bolo predtým, máme zaužívané zvyky našich starých rodičov," hovorí Emília Jarošová z Olešnej. Aj k nej asi zavítajú betlehemci s hricom. "Na štedrovečernom stole má byť sedem jedál, teda aj to, čo sa za rok v gazdovstvách urodilo," dodala. Začína sa oblátkou s medom, po nej prichádza na rad vilia, ktorá sa uvarí zo suchých jabĺk, sliviek, hrušiek a hrachu. Nasledujú zemiaky s mliekom a šúľance s maslom, dlhé aspoň 15 cm, vraj preto, aby sa urodili veľké klásky. Už tradične na stole nechýba kapustnica s domácim chlebom, krupicová a hrachová kaša.
Vianočným stromčekom je najčastejšie jedlička a na Kysuciach ju gazdovia prinesú ešte v novembri. A hneď dve, jedna sa ozdobí v domácnosti, druhá ako pamiatka na betlehemskú maštaľ ide do maštale k domácim zvieratám.

(autor: Renáta Jaloviarová, Pravda) prevzaté z -
http://spravy.pravda.sk/pred-stedrym-dnom-nahanaju-kysucke-dievcence-hricovia-ppz-/sk_regiony.asp?c=A081222_075748_sk_regiony_p23

článok doplnený forografiami z Klokočova
Sample Image 
Hrijcovia spríjemňovali atmosféru Vianočnych sviatkov
Sample Image
Betlehemci piesňami potešili mnohých ľudí
Sample Image 
Sample Image
V Klokočove sa stále dodržiavajú tradície
Sample Image 
Sample Image 

Sample Image
Hrijcovia a betlehemci navštívili i Obecný úrad Klokočov a na fotografii sa zvečnili so starostom obce

Sample Image
Betlehemci 
Sample Image 
Sample Image